Srovnání Olympus E-M5 / E-M5 II

Stará nebo nová pětka?

Po třech letech se proslulá E-M5 dočkala přímého nástupce ve formě E-M5 Mark II. Tři roky technologického vývoje se na novince výrazně projevily v mnoha ohledech.

Když byl v únoru 2012 představen světu první fotoaparát řady OM-D, model E-M5, nikdo ještě netušil, jaký zvrat tento aparát způsobí. Tři roky zpátky měly za sebou bezzrcadlovky teprve prvních pár let života a především profesionální fotografové jim nedávali příliš šanci na přežití a už vůbec si nedokázali představit, že by někdy mohly tyto fotoaparáty nahradit jejich zrcadlovky. První OM-D E-M5 však znamenal obrovskou změnu ve vnímání bezzrcadlovek a především pak v jejich praktickém využití.

 

Proslulý OM-D E-M5 znamenal revoluci v kategorii bezzrcadlovek

První E-M5 (který se dnes prodává za neuvěřitelných 13.999,- Kč) se tak stal zlomovým fotoaparátem, díky kterému začali i profesionální fotografové a samozřejmě foto nadšenci věřit nově vznikající kategorii bezzrcadlovek. Spousta profesionálů hledala fotoaparát, který by byl menší a lehčí, než jejich studiové zrcadlovky, přístroj, který by vzali kamkoli sebou na cesty, na focení street fota, na sport, do hor, prostě kamkoli a do jakéhokoli počasí. Hledali malý a lehký přístroj, který by byl zároveň odolný a splňoval jejich vysoké nároky, které jsou zvyklí na fototechniku klást. Na prvním místě je samozřejmě nárok na kvalitu obrazu, dále na funkce a režimy, kvalitu objektivů a v neposlední řadě již zmíněnou odolnost a rozměry.

Odolné hořčíkové tělo první E-M5

To vše splňoval v roce 2012 jediný fotoaparát na trhu, totiž OM-D E-M5. Není divu, že během několika měsíců nasbíral řadu světových ocenění, stal se fotoaparátem roku na renomovaném webu Dpreview a takto pokračoval i v rámci českých a slovenských testů a recenzí. E-M5 se stal druhým pracovním nástrojem mnohých profíků po celém světě. Jsou i tací, kteří se kompletně zbavili svých zrcadlovek a velkých objektivů a zůstali již jen u OM-D.

Od té doby spatřily světlo světa další modely, vlajková loď E-M1, OM-D základní kategorie E-M10 a před několika týdny pak přímý nástupce E-M5, fotoaparát E-M5 Mark II. Mezi první a druhou verzí pětky jsou celé tři roky, což v rámci digitálního věku představuje celou věčnost. Znamená to taky obrovský pokrok v technologiích a inovacích.

 

E-M5 Mark II, přímý nástupce prvního OM-D

Pojďme se spolu podívat, jaké jsou hlavní rozdíly mezi starou a novou pětkou. Pokusíme se najít odpověď na to, zda-li je lepší koupit E-M5 nebo E-M5 Mark II, případně jestli je rozumné vyměnit starou pětku za novou. Pokusíme se zjistit, zda platí následující tvrzení:

E-M5 Mark II není jen drobným upgradem prvního modelu, jedná se o zcela jiný fotoaparát, který v mnoha ohledech předčí i vlajkovou loď Olympus E-M1!“

 

Stará versus nová pětka

Ergonomie, tvar, odolnost

E-M5 Mark II podědil celou řadu zlepšení po vlajkové lodi E-M1. Ať už se jedná o aretační tlačítko přepínače režimů, přemístění tlačítka prohlížení, nová páčka přepínající funkce kruhových voličů, nebo pohodlnější tvar úchopu prstů i palce. Kdo má větší ruce, může na novou pětku připevnit grip HLD-8G, nebo obě části gripu, včetně bateriového, které nesou celkové označení HLD-8.


Spodní bateriová část gripu je společná pro původní E-M5 i pro novou E-M5 Mark II.

Majitelům prvních pětek, kteří již vlastní starší grip HLD-6, stačí jen přikoupit samotnou rukojeť (HLD-8G), jelikož bateriový grip je totožný s první pětkou. Nová E-M5 Mark II má také větší počet funkčních tlačítek (celkem 6 + 2 křížová). Pokud máte nasazený bateriový grip a navíc objektiv s tlačítkem L-Fn, pak si připočítejte další 3 volitelná tlačítka k již zmíněným. Možnosti přizpůsobit si fotoaparát vlastním potřebám jsou prakticky neomezené. První E-M5 je vysoce odolná proti prachu a vodě, E-M5 Mark II je navíc mrazuvzdorná do -10°C.

E-M5 Mark II je o několik milimetrů nižší. V přední části dole má nastavitelné tlačítko. Jeho výchozí nastavení slouží k náhledu hloubky ostrosti. Vpravo nahoře je pak X-kontakt pro studiové blesky.

Zadní kruhový volič pro palec se posunul více doprava a je nyní snadněji přístupný. Zvětšila se také opěrka palce. Přepínač režimů vlevo je nyní uzamykatelný tlačítkem uprostřed (jako na E-M1). E-M5 Mark II nabízí více programovatelných funkčních tlačítek.

Vpravo od hledáčku je na E-M5 Mark II nová páčka měnící funkce hlavních kruhových voličů (jako na E-M1). Tlačítka zadního panelu jsou větší a snadněji příštupná. Obrazovka je vyklápěcí i otáčecí.

Hledáček a displej

Jak hledáček, tak displej nemají s první pětkou nic společného. Oba totiž pochází z modelu E-M1. Hledáček tedy nemá rozlišení 1,44 Mpx, jako první pětka, ale 2,36 px a co je důležitější, nabízí výrazně větší zorné pole. Hledáček v Mark II je stejně veliký, jako hledáčky ve full framových zrcadlovkách.  LCD displej nabízí rozlišení převyšující 1 milion pixelů a je navíc výklopný a otáčecí všemi směry. To je ideální nejen pro natáčení video scén, ale i v okamžicích, kdy displej při focení nepoužíváte a sledujete obraz jen v hledáčku. LCD pak prostě otočíte o 180° a úplně ho zavřete.

Dotykový a výklopný displej na E-M5. Výklopný směrem nahoru nebo dolů. 

Dotykový dispej na E-M5 Mark II je vyklápěcí, ale i otáčecí do všech stran.

 

Blesk

Blesk dodávaný v balení ke každému E-M5 Mark II, je naprosto skvělý. Promiňte mi ten superlativ, ale to byl přesně můj první pocit, když jsem jej poprvé vybalil z krabice. Kapesní blesk velikosti malé krabičky od sirek má totiž ergonomii a funkcionalitu podobnou „dospělým“ bleskům. Jeho hlava je nejen vyklápěcí nahoru, ale i otáčecí do všech směrů. Focení odrazem od stropu nebo stěny je tak s bleskem FL-LM3 úplná hračka.


Blesk FL-LM3, který je v balení u E-5 Mark II je výklopný všemi směry, jako velké blesky.

UPOZORNĚNÍ: Blesk FL-LM3 není zpětně kompatibilní se staršími PENy nebo OM-D fotoaparáty. Pouze E-M5 Mark II má totiž v prostoru sáněk pro blesk jeden pin (konektor) navíc. Jedná se o napájecí konektor, kterým si blesk bere energii z baterie fotoaparátu. Kromě toho je Mark II vybaven samostatným X-kontaktem pro připojení studiových blesků, nebo jen externích záblesků vyžadujících synchronizační zásuvku.

Snímač, procesor, obrazová kvalita

Zatímco obrazový snímač je prakticky totožný s prvním OM-D E-M5, změnil se procesor a přibyly obrazové funkce. Procesor TruePic VII, který je novější verzí staršího TruePic VI (z modelu E-M5) nejenže zrychluje všechny procesy fotoaparátu, od zpracování dat, přes rychlejší zaostřování, až po nahrávání videa s rychlostí až 60 snímků za sekundu, ale zároveň dokáže automaticky, přímo ve fotoaparátu, korigovat veškeré potenciální optické neduhy konkrétních objektivů. Pokud například některý ze širokoúhlých objektivů vykazuje chromatickou aberaci (barevnou vadu) E-M5 Mark II s novým procesorem ji automaticky opraví.

Pouze ve formátu JPEG. RAW formát zůstává nedotčený a je vždy na uživateli, jaký způsob vyvolání v softwarovém RAW editoru následně zvolí. Stejně tak volí nový procesor různou formu softwarového doostření obrazu pro různé typy objektivů (opticky měkčí sklo potřebuje obraz zaostřit více, zatímco opticky dokonale ostrý objektiv nepotřebuje zaostřovat prakticky vůbec). Totéž platí pro různě zvolenou clonu. Zjednodušeně řečeno „padají“ z E-M5 Mark II lepší fotky, než z  verze první.

Foto: Vlado Kníž, Olympus OM-D 

Obrazová kvalita v ultra vysokém rozlišení 40 Mpx

Ano, E-M5 Mark II má sice stejný snímač, jako jeho předchůdce, ale zároveň je vybaven novou funkcí tzv. Multishotu (High Res Shot), kterou doposud používaly pouze profesionální digitální středoformátové fotoaparáty (v cenách okolo půl milionu korun a více). E-M5 Mark II je tak první komerčně dostupný fotoaparát s tímto režimem. O co jde?

Funkce Multishot dokáže pořídit několik snímků téhož záběru za sebou a ty pak složit do jednoho s vyšším rozlišením. Nejenže tak není potřeba dopočítávat barvu pro každý pixel, protože při pohybu snímačem se na místě každého pixelu postupně objeví všechny tři barvy RGB filtru, ale díky následnému posuvu snímačem jen o polovinu pixelu vertikálně i horizontálně se dokonce 4násobně zvýší rozlišení snímače. Fotoaparát pak ze vzniklého 64 Mpx záběru udělá ostřejší 40 Mpx snímek, který se pak svoji kvalitou naprosto rovná výstupům z profesionálních plnoformátových zrcadlovek.

Zatímco ve funkci Multishot s rozlišením 40 Mpx je na vlnitém plechu pod okny vidět dokonce i jeho jemné šrafování (vertikální vlnky každých cca 8 mm), není toto šrafování při 16 Mpx vůbec patrné, naopak se v jemné struktuře vyskytuje barevné moiré. Fotografie nahoře jsou výřezem z mnohonásobně většího záběru - viz.následující foto.

 

Jediným omezením funkce Multishot je použití výhradně na statické objekty. Ani samotný fotoaparát se v době expozice nesmí hnout. Fotografuje se tedy ze stativu. Ideální využití je v architektuře, produktové fotografii makro záběrech apod.

Unikátní 5osý stabilizátor

OM-D model E-M5 Mark II je vybaven zdokonalenou verzí patentované 5osé stabilizace, která se poprvé objevila právě na prvním E-M5. Poslední verze 5osé stabilizace je opět o 1EV účinnější a dosahuje nyní kompenzace až 5EV. Navíc při natáčení videa je plně aktivních všech 5 stabilizačních os, zatímco u prvního E-M5 se ve videu využívaly jen 3 osy a zbylé dvě se dopočítávaly softwarově.

 

Již na prvním E-M5 oceňovali video tvůrci tento systém stabilizace jako jeden z nejúčinnějších na trhu. V E-M5 Mark II se pak jedná bezpochyby o ten neúčinnější video stabilizátor, který kdy byl ve fotoaparátu použit. S E-M5 Mark II tak není problém natočit zcela plynulý, neroztřesený záběr přímo z ruky za chůze či mírného běhu. To vše bez jakýchkoli dalších stabilizačních pomůcek ve formě steadycamu a jiných. Na E-M5 Mark II bylo kompletně natočeno i prezentační video k tomuto fotoaparátu.

Jak se video natáčelo můžete vidět na následujících záběrech.

Video režimy

Zjednodušeně by se dalo říci, že E-M5 Mark II je první Olympus fotoaparát, který je zároveň profesionální video kamerou se vším, co k tomu patří. Kromě několika různých video formátů, včetně All-Intra a standardního IPB, dokáže Mark II natáčet v různých frekvencích (24, 25, 30, 50 a 60 snímků za sekundu). Poslední dvě frekvence pak umožňují natáčet slow-motion (tedy vysokorychlostní) video záběry. E-M5 Mark II je také prvním OM-D, které nabízí plný HDMI výstup. HDMI zde tedy neslouží jen k prohlížení již pořízených fotografií na domácí LCD televizi, ale také k vyvedení živého výstupu v průběhu focení či natáčení.

 

Obraz, který je při natáčení nebo focení běžně vidět v hledáčku nebo LCD fotoaparátu, je tak možné vyvést na výrazně větší monitor a přitom bez omezení fotoaparát dál používat. Samozřejmostí je i vestavěný výstup na mikrofon a po nasazení základní rukojeti HLD-8G i externí výstup pro sluchátka.

Dálkové ovládání a WiFi

Na rozdíl od první verze, je E-M5 Mark II vybaven WiFi modulem a je tedy možné fotoaparát ovládat dálkově z mobilního telefonu nebo tabletu. Včetně živého náhledu zobrazeného na obrazovce těchto chytrých zařízení. Mobilní telefon tak slouží jako jakási prodloužená obrazovka fotoaparátu s plně dotykovým ovládáním.

 

Jinou funkcionalitou, kterou se nový Mark II pyšní, je ovládání fotoaparátu ze stolního počítače, nebo přímé focení do počítače. Při focení ve studiu se tak fotograf věnuje své práci, zatímco grafik sleduje pořízené záběry online na monitoru počítače. Opačně je pak možné fotoaparát postavit na stativ a kompletně jej dálkově z počítače ovládat.

Bezhlučný fotoaparát

Nejenže je E-M5 Mark II se svoji novou závěrkou výrazně tišší, než jeho předchůdce, ale především nabízí možnost přepnutí do elektronické závěrky. Focení je pak absolutně bezhlučné a fotoaparát při samotné expozici nevydá hlásku. Zatímco mechanická závěrka dokáže fotit rychlostí 1/8000 s. (první E-M5 jen 1/4000 s.), je rychlost s elektronickou závěrou až 1/16000 s., tedy dvojnásobná oproti mechanické.

 

Co z toho všeho plyne?

E-M5 Mark II patří bezesporu mezi jedny z nejlepších bezzrcadlovek na současném fotografickém trhu. Hravě strčí do kapsy nejednu poloprofesionální APS zrcadlovku. Technologicky a funkčně je mezi první a druhou pětkou mezigenerační skok, který přesně pokrývá 3 roky, jež oba přístroje od sebe dělí. Zatímco první pětka byla revolucí, druhá pětka je významnou evolucí. Nejen hardware, ale i software se výrazně posunul dopředu, zrychlil, zpřesnil a zjednodušil práci s tímto unikátním „pracovním nástrojem“.

Osobní názor

Zatímco na E-M5 jsem fotil prakticky po celé tři roky, vynechal jsem přestup na E-M1 (nevlastním totiž osobně žádné profi objektivy ze systému Olympus zrcadlovek, které bych na E-M1 využil), nyní jsem podlehl vylepšené ergonomii, velkému hledáčku a řadě nových funkcí E-M5 Mark II. Je to logický krok kupředu. Samozřejmě to neznamená, že každý majitel E-M5 musí hned běžet a upgradovat svůj fotoaparát na novou verzi. Stále totiž platí, že:

Každý fotoaparát je natolik dobrý, nakolik splňuje nároky a požadavky svého majitele.“

Pokud tedy nemáte chytrý telefon a WiFi připojení vás nezajímá, nebo ho nevyužijete, pak je pro vás tato funkce asi zbytečná. Pokud nehodláte natáčet profesionální video, pak také E-M5 Mark II nevyužijete a můžete zůstat u staršího modelu. Pokud si myslíte, že nepotřebujete větší hledáček, ani větší rozlišení displeje, případně vám stačí 35 AF zaostřovacích bodů (na rozdíl od 81 AF bodů na E-M5 Mark II), opět se nemusíte o novinku příliš zajímat.

V opačném případě, kdy vás výše zmíněné body zajímají a potřebujete v některých situacích výrazně vyšší rozlišení (s funkcí Multishot), či chcete mít jistotu ostrých snímků i za velmi špatného světla (díky vylepšené stabilizaci), pak je pro vás E-M5 Mark II v popředí zájmu a můžeme vám jen doporučit, abyste si ho vyzkoušeli v nejbližší foto prodejně, nebo v rámci jarní Olympus TOUR, kde jsou všechny OM-D a PEN fotoaparáty, včetně objektivů a příslušenství k vidění a osahání. 

VK Foto
Francouzská 18
120 00 Praha 2
Česká republika
IČO: 71575006
DIČ: CZ7106260326